Improwizacja w Warszawie

Warszawa jest miejscem, gdzie od wielu lat ogromnym zainteresowaniem cieszą się teatry, zarówno te klasyczne, jak i amatorskie. Jednak największy wzrostem popularności w ostatnich kilku latach cieszy się warszawska improwizacja. Do najbardziej znanych miejsc na improwizacyjnej mapie Warszawy należą Klub Komediowy, Resort Komedii, Centralna Spółdzielnia Komediowa i Klub “Dwie Sztuki”.  Poza oglądaniem spektakli można również uczęszczać w Warszawie na bezpłatne dżemy impro oraz na warsztaty improwizacji teatralnej. Do najpopularniejszych szkół improwizacji w Warszawie należą Szkoła Impro przy Resorcie Komedii, Só Improv Shool oraz Szkoła Improwizacji Impromania.

Zajmujemy się improwizacją od 2015 roku

Szkoła Improwizacji Impromania istnieje od 2015 roku. Przez pierwsze kilka lat działalności funkcjonowała pod nazwą Wigwam Sql. Jesteśmy jedyną szkołą improwizacji w Warszawie, która poza  warsztatami improwizacji prowadzi także warsztaty teatralne. Artystyczne związani jesteśmy z Teatrem Improwizacji Pan Wigwam, ponieważ aktorzy tego teatru są również instruktorami w Szkoły Improwizacji Impromania. Warsztaty stałe prowadzone są u nas od 2015 roku, a ich uczestnikami są z reguły osoby dorosłe mieszkające w Warszawie. Dla wygody uczestników nasze sale warsztatowe są komfortowe i znajdują się w centrum Warszawy w bliskiej odległości od stacji metra i innych miejsc związanych z warszawską improwizacją.  Liczba osób w grupie z reguły waha się w okolicach 12 osób, ponieważ istotne jest dla nas by każdy mógł przynajmniej kilka razy wystąpić podczas warsztatu.

Szkoła Impromania organizuje też Impro-Powidła, czyli własne dżemy improwizacji teatralnej.  Dżemy oparte są na formule: prowadzący podaje formułę gry, i zaprasza chętnych spośród publiczności do wzięcia w niej udziału. Uczestnicy grają ok. 10 minut, po czym grają kolejni lub prowadzący ogłasza nową grę impro. W Powidłach każdy może wziąć udział, a wstęp na nie jest bezpłatny.

Instruktorzy:

Daniel Siedlecki - aktor oraz instruktor teatralny. Jest absolwentem filologii polskiej oraz węgierskiej, prowadził warsztaty ze współczesnej literatury węgierskiej na Uniwersytecie Warszawskim, był też osobistym tłumaczem Imre Kertésza - węgierskiego laureata nagrody Nobla. W latach 2009-2014 pracował jako nauczyciel kreatywnego pisania w organizacjach pozarządowych oraz w szkole pisarstwa Pasja Pisania. Już od czasu studiów fascynował się teatrem, w szczególności współczesnym teatrem polskim i węgierskim. Jego życie zmieniło się w 2010 roku gdy zobaczył pierwszy spektakl improwizacji w Warszawie. Od 2014 roku gra w Teatrze Improwizacji Pan Wigwam, a ponadto od 2015 roku prowadzi zajęcia teatralne i warsztaty improwizacji  teatralnej, a od 2017 warsztaty bibliodramy. Sam ukończył 13 kursów teatralnych i improwizacyjnych. Dotychczas prowadził warsztaty impro dla dużych firm, jak między innymi Allegro, Roché, General Electric czy Danone. Jest wielkim fanem kuchni węgierskiej i kotów.

Tomek Krupka - aktor oraz instruktor teatralny – od 2016 roku gra w Teatrze Improwizacji Pan Wigwam, prowadził kursy improwizacji teatralnej w szkole improwizacji Wigwam SQL. Oprócz tego sam skończył 5 kursów improwizacyjnych oraz kursy teatralne.

Maciej Zaradkiewicz - instruktor warsztatów improwizacji w Warszawie , aktor teatru i prowincji Pan Wigwam, absolwent 8 kursów improwizacji, wieloletni członek klubu Toastmasters w Warszawie.